Ugrás a tartalomhoz

Fotó

Piros sapka vagy kék sapka?

Best Answer Havoc44 , 23 január 2016 - 15:08

Spoiler

Go to the full post

• Please log in to reply
18 válasz erre a témára

#1 Storm

Storm

Misanthrope & Speciesist

• Trusted Members
  • PipaPipaPipa
  • 984 Hozzászólás:
  • LocationIn medias res

Elküldve: 09 december 2013 - 12:28

Egy napon egy börtönben közlik börtönőrök a rabokkal, hogy másnap a következő fog történni:

• A rabokat felállítják egyetlen hosszú sorba egymás után. Mindenkinek a háta mögül a fejére húznak egy sapkát, ami vagy piros, vagy kék.
  • Mindenkinek csak előre szabad néznie, tehát látja az összes előtte lévő rabot, és a sapkájuk színét, de nem látja a mögötte lévők, vagy a saját sapkája színét.
  • Ezután az őrök elindulnak a leghátsó rabtól, és megkérdezik, milyen színű sapka van a fején. Ha eltalálja, akkor szabadon engedik, ha nem, akkor lelövik. Majd jön az előtte álló, és így tovább míg a sor elejére nem érnek.
  • A rabok semmilyen módon nem tudnak egymással kommunikálni, vagy hátranézni, vagy a saját sapkájuk színét megnézni. Csak arra hagyatkozhatnak amit előző nap megbeszéltek, illetve amit maguk előtt látnak.
  • Nem lehet tudni, hogy melyik színű sapkából mennyi van. Az egyikből akár lehet sokkal több is.
  • A raboknak tehát ki kell találni egy szisztémát, amivel a legtöbben túlélik. A feladat tehát, találd meg a legnagyobb hatékonyságú szisztémát amivel a legtöbben élhetik túl!

Tipp: Ha csak tippelnek, a túlélési arány 50%. A helyes megfejtésnél ez a arány sokkal magasabb 50%-nál.

Tipp: A rabok száma nem fontos, bármilyen számmal működik, de a példa kedvéért legyen 50.

Tipp: Ne gondolj csalási ötletekre, mint hogy valahogy mégis kommunikálnak, vagy megtámadják az őröket, stb. A feladvány lényege nem ez, hanem hogy a fenti szabályok szerint kidolgozz egy szisztémát.

Tipp: A legelső rabnak mindenképp 50% esélye van.

Ha valami nem tiszta, kérdezz.

Szerkesztve Storm által: 29 január 2014 - 00:09

• 0
~ Sic itur ad astra per aspera. ~ [Blog] [deviantArt] [FurAffinity](NSFW)

#2 Storm

Storm

Misanthrope & Speciesist

• Trusted Members
  • PipaPipaPipa
  • 984 Hozzászólás:
  • LocationIn medias res

Elküldve: 27 január 2014 - 23:31

No? Senki? :D

Gyerünk, ez a többivel ellentétben tényleg nehéz, de nem kitalálhatatlan. :D

• 0

#3 Ralesk

Ralesk

vulgáris hatalommal visszaélő szociáldarwinista

• Administrators
  • 1.516 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Elküldve: 27 január 2014 - 23:49

Spoiler

Lehet, hogy valamit kihagytál, vagy beírtál egy olyan megkötést, amitől elromlik a dolog?
  • 0

#4 Delphin

Delphin

Advanced Member

• Active Members
  • PipaPipaPipa
  • 1.195 Hozzászólás:

Elküldve: 28 január 2014 - 00:03

Lehet, hogy valamit kihagytál, vagy beírtál egy olyan megkötést, amitől elromlik a dolog?

Szerintem igen:

• Nem lehet tudni, hogy melyik színű sapkából mennyi van. Az egyikből akár lehet sokkal több is.

Itt a hiba. A rejtvényt többféle formában hallottam már, de az mindig része volt, hogy pontosan melyik színű sapkából mennyi van, és hogy mennyi emberről beszélünk.

• 0

#5 Storm

Storm

Misanthrope & Speciesist

• Trusted Members
  • PipaPipaPipa
  • 984 Hozzászólás:
  • LocationIn medias res

Elküldve: 29 január 2014 - 00:06

Valóban elírtam valamit, de nem azt, hanem azt hogy nem az első rabtól indulnak az utolsóig, hanem az utolsótól, tehát hátulról.

Az emberek és sapkák száma valamint sapkák aránya továbbra is mindegy.

U.i.: Picsába, ezt eddig hogy nem vettem észre? O-o Nem megy ez nekem...

Szerkesztve Storm által: 29 január 2014 - 00:07

• 0

#6 Ralesk

Ralesk

• Administrators
  • 1.516 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Elküldve: 29 január 2014 - 00:24

Ez is csak annyiban segít, hogy mindenki egyenlő esélyekkel indul és N-1 darab sapkát ismer, de mivel az eloszlását nem, így továbbra is vak szerencse segít abban, hogy a maga fején mi van.

Szóval valahol még mindig nincs rendben a feladvány.
  • 0

#7 Storm

Storm

Misanthrope & Speciesist

• Trusted Members
  • PipaPipaPipa
  • 984 Hozzászólás:
  • LocationIn medias res

Elküldve: 29 január 2014 - 01:59

De, most már rendben van. :D

A legelsőnek (lelövési sorrendben legelső, tehát a sorban leghátul álló) valóban 50%-a van minden esetben, de már a következő rab tudja alkalmazni a szisztémát.

Tehát: Megkérdezik milyen színű sapkája van. Vagy azt mondja hogy kék, vagy azt hogy piros. Ennek függvényében vagy lelövik vagy elengedik. Ez így megy minden rabnál, hátulról előrefelé.

• 0

#8 Ralesk

Ralesk

• Administrators
  • 1.516 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Elküldve: 29 január 2014 - 02:02

Világ életemben rossz voltam valszámból, úgyhogy feladom :D
  • 0

#9 Caleb

Caleb

Advanced Member

• Active Members
  • PipaPipaPipa
  • 395 Hozzászólás:

Elküldve: 29 január 2014 - 10:20

Valóban elírtam valamit, de nem azt, hanem azt hogy nem az első rabtól indulnak az utolsóig, hanem az utolsótól, tehát hátulról.

• Ezután az őrök elindulnak a leghátsó rabtól, és megkérdezik, milyen színű sapka van a fején. Ha eltalálja, akkor szabadon engedik, ha nem, akkor lelövik. Majd jön az előtte álló, és így tovább míg a sor elejére nem érnek.

Sokat azért nem segítettél :D 

• 0

#10 Ralesk

Ralesk

• Administrators
  • 1.516 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Elküldve: 29 január 2014 - 10:43

Sokat azért nem segítettél :D

De, azért rengeteget :) Igy minden rab teljes tudással rendelkezik (a saját sapkáját kivéve) a világról, hiszen azt hallja, hogy mögötte azt mondták-e, hogy piros és bumm, vagy azt hogy piros és juhé :D

Csak az a baj, hogy egy teljesen random sapkaeloszlásnál senki nem tudhatja még csak kikövetkeztetni sem a saját fején lévőt, mert annak mindig pontosan 50% esélye van, hogy milyen színű.

(Van valami trükk a három függöny, egyik mögött egy ajándék, változtassunk-e a szavazaton, ha az első nem sikerült című valamivel, ahol valami számomra teljesen elborult módon nagyobb esély jön ki a győzelemre, ha változtatunk – de nem látom a párhuzamot ezzel, hiszen itt az eltalálás nem függ attól, hogy a mögöttünk álló eltalált-e valamit)
  • 0

#11 Caleb

Caleb

Advanced Member

• Active Members
  • PipaPipaPipa
  • 395 Hozzászólás:

Elküldve: 29 január 2014 - 10:49

Mi van ha a rabok arra apellálnak, hogy ugyanolyan a sapkájuk mint az előttük levőnek és azt mondják amit azon látnak? :D 

• 0

#12 KekPafrany

KekPafrany

Free Fern

• Administrators
  • 2.187 Hozzászólás:
  • LocationHome sweet home <3

Elküldve: 29 január 2014 - 11:29

Mi van ha a rabok arra apellálnak, hogy ugyanolyan a sapkájuk mint az előttük levőnek és azt mondják amit azon látnak? :D

Ez azon bukik el, hogy látja az összes előtte lévő sapkát. Tehát látja, hogyha az összes piros, és látja, hogyha az összes kék.. de ha nem egyformák, akkor a terve nem segít.

Spoiler

• 1

http://KekPafrany.deviantart.com

"We don’t like spicy food. Once we found red fang-shaped fruit among the cargo of a shipwreck. We ate it and regretted it loud and long!"

#13 Storm

Storm

Misanthrope & Speciesist

• Trusted Members
  • PipaPipaPipa
  • 984 Hozzászólás:
  • LocationIn medias res

Elküldve: 29 január 2014 - 11:49

Igy minden rab teljes tudással rendelkezik (a saját sapkáját kivéve) a világról, hiszen azt hallja, hogy mögötte azt mondták-e, hogy piros és bumm, vagy azt hogy piros és juhé :D

És pontosan ebben rejlik a kulcs. :D

egy teljesen random sapkaeloszlásnál senki nem tudhatja még csak kikövetkeztetni sem a saját fején lévőt

De. Ki tudja. :D

annak mindig pontosan 50% esélye van, hogy milyen színű.

Ez így van. ;)

@Páfri: Így valóban növekszik az esélyük. Nem vagyok egy statisztikai analitikus, de ha nem tévedek 75% lenne a túlélés. Ennél azonban sokkal jobbat is lehet. :D

No de mennyivel jobbat? Hát:

Spoiler

Szerkesztve Storm által: 29 január 2014 - 11:51

• 0

#14 Ralesk

Ralesk

• Administrators
  • 1.516 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Elküldve: 29 január 2014 - 11:57

Óbazmeg. Amikor az ember matematikával áll hozzá és nem látja a nyilvánvalót :D
  • 0

#15 Caleb

Caleb

Advanced Member

• Active Members
  • PipaPipaPipa
  • 395 Hozzászólás:

Elküldve: 29 január 2014 - 12:09

Hát én mindig nem értem ,hogy hogyan lehet egy random valamiben állandó szabályt találni. 

Tudja, hogy mindenki máson mi van, de a sajátját nem. Nincs semmi logika, lehet mindenki piros és csak ö beszopta kékkel, nem tudjuk mennyi piros/kék van. 

• 0

#16 Ralesk

Ralesk

• Administrators
  • 1.516 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Elküldve: 29 január 2014 - 12:35

Hát én mindig nem értem ,hogy hogyan lehet egy random valamiben állandó szabályt találni. 

Tudja, hogy mindenki máson mi van, de a sajátját nem. Nincs semmi logika, lehet mindenki piros és csak ö beszopta kékkel, nem tudjuk mennyi piros/kék van.

Nézd meg akkor Páf meg Storm spoilerét :)
  • 0

#17 Caleb

Caleb

Advanced Member

• Active Members
  • PipaPipaPipa
  • 395 Hozzászólás:

Elküldve: 29 január 2014 - 12:57

De kb én is ezt mondtam :D 

Szerkesztve Caleb által: 29 január 2014 - 12:58

• 0

#18 zzz

zzz

Advanced Member

• Active Members
  • PipaPipaPipa
  • 30 Hozzászólás:

Elküldve: 06 április 2015 - 17:19

Rengeteg gondolkodás után sem jutott eszembe semmi. Vagyis csak egy dolog, de az gondolom csalásnak számít, így talán fölöslegesen is írom le.

Spoiler

• 1

#19 Havoc44

Havoc44

Newbie

• Members
  • Pipa
  • 1 Hozzászólás:

Elküldve: 23 január 2016 - 15:08   Best Answer

Spoiler

• 1

0 felhasználó olvassa ezt a témát.